Урок-тендер для 8 класу на проведення подорожей у Країну Геометрію
- Олена Саварин
- 2 нояб. 2015 г.
- 6 мин. чтения
З метою розвитку пізнавальних навичок учнів, вміння самостійно конструювати свої знання, розвивати творче та критичне мислення, я застосовую у своїй практиці метод проектів. Так, у 8 класі підсумковий урок з теми «Види паралелограмів»я провела у вигляді тендера на проведення подорожей у Країну Геометрію. Робота над такими проектами не залишає байдужим жодного учня, адже дає змогу кожному виявити свої здібності, порівняти себе з іншими, побачити застосування своїх знань і вмінь.Пропоную вашій увазі конспект уроку та мультимедійну презентацію.
Хід уроку
І.Організаційний момент. Оголошення теми і мети уроку.
Вступне слово вчителя.
Доброго дня усім! Дорогі діти, оскільки у школі ви не лише здобуваєте знання, але й готуєтесь до майбутньої професійної діяльності, сьогоднішній підсумковий урок з теми «Паралелограм. Види паралелограмів» ми організуємо нестандартно, у вигляді тендера на проведення подорожей у Країну Геометію. Слово «тендер» іншомовного походження і означає (записано на дошці): конкурентна форма розміщення замовлень на доставку товарів, виконання послуг або робіт за наперед визначеними умовами. Отже, визначимо ці умови.
Умови тендера.
У тендері беруть участь чотири присутні тут геометричні акціонерні товариства: «Паралелограм», «Прямокутник», «Ромб» і «Квадрат». Протягом тижня кожне геометричне товариство працювало над проектом транспортного засобу, за допомогою якого можна здійснювати подорожі в Країну Геометрію, і який має стосунок до профілю геометричного товариства. Та пам’ятаємо, що наша цільова аудиторія – діти, тому запропонований транспортний засіб має бути цікавим, чарівним і фігурувати у казковій задачі.
Отже, кожна команда представить презентацію свого товариства і проекту, над яким вона працювала і які оцінюватиме тендерна комісія, до складу якої входять наші гості. Привітаємо їх!! Оцінки за презентації тендерна комісія виставлятиме після перегляду усіх презентацій, щоб бути об’єктивними і справедливими. Максимальна оцінка за презентацію – 50 балів, які будуть переведені в грошовий еквівалент. За роботу на бізнес-уроці ви, діти, будете отримувати гроші – геометричні одиниці. На кожній купюрі є портрет і коротка історична довідка про відомих геометрів. Крім того, той, хто найшвидше правильно розв’яже запропоновану в презентації чарівну задачу, заробить для свого товариства 20 геометричних одиниць (див. додаток 3).
А зараз прошу відповісти на запитання: чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку?
Діти відповідають.
А я очікую від вас (очікувані результати):
учні дають означення і чітко формулюють властивості та ознаки паралелограма, прямокутника, ромба, квадрата;
усвідомлено застосовують вивчені властивості та ознаки чотирикутників до розв’язування задач;
набувають навиків створення мультимедійної презентації;
синтезуючи отримані знання, створюють презентацію проекту;
злагоджено і мобільно співпрацюють у групах з метою узагальнення та систематизації вивченого матеріалу.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
Демонстрація мультимедійних презентацій геометричних акціонерних товариств «Паралелограм», «Прямокутник», «Ромб» і «Квадрат».
Демонстрація геометричного акціонерного товариства «Паралелограм». Учні розв’язують запропоновану казкову задачу. Вартість правильно розв’язаної задачі – 20 г.о.
Казкова задача ГАТ «Паралелограм»
Якось Аладдін та принцеса Жасмин подорожували на килимі-літаку в Країну Геометричних Фігур. Пролітаючи над далеким і загадковим містом Львовом, вони несподівано потрапили у зливу. Аладдін і Жасмин сховались під парасолькою, та чарівний килим вимок до нитки. Коли ж він висох, то Аладдін з подивом помітив, що їх транспортний засіб набув форми паралелограма. Щоб більше не трапилось такої халепи, Аладдін вирішив закріпити кути килима-літака чарівною стрічкою і з’ясував, що один з них вдвічі більший за інший. Знайдіть величини кутів килима-літака.
2. Демонстрація геометричного акціонерного товариства «Прямокутник». Учні розв’язують запропоновану казкову задачу (20 г.о.).
Казкова задача ГАТ «Прямокутник»
Коли Мауглі почав навчатись у лісовій школі, він дізнався про Країну Геометричних Фігур і вирішив мандрувати туди за допомогою плота. Друзі допомогли Мауглі сконструювати чарівний пліт: мудрий удав Каа зробив необхідні розрахунки і креслення, ведмідь Балу приніс із лісу сухі дерева, а пантера Багіра допомогла побудувати пліт. Визначте розміри плота, на якому друзі подорожують у Країну Геометричних Фігур, якщо його сторони відносяться як 2:3, а периметр дорівнює 20 м.
3. Демонстрація геометричного акціонерного товариства «Ромб». Учні розв’язують запропоновану казкову задачу (20 г.о.).
Казкова задача ГАТ «Ромб»
Незнайко захотів полетіти у Країну Геометричних Фігур на повітряному змії, та ніяк не міг його виготовити. Тоді він звернувся за допомогою до Знайка, і той пояснив, що повітряний змій повинен мати форму ромба, і виконав відповідні розрахунки. А друзі Гвинтик і Шпунтик допомогли Незнайкові побудувати повітряного змія. Знайдіть довжину меншої діагоналі ромба, якщо його гострий кут 60 градусів, а периметр – 120 см.
4. Демонстрація геометричного акціонерного товариства «Квадрат». Учні розв’язують запропоновану казкову задачу (20 г.о.).
Казкова задача ГАТ «Квадрат»
Івасик-Телесик ріс допитливим хлопчиною і, довідавшись про Країну Геометричних Фігур, вирішив туди потрапити. Але як? Дороги розмиті осінніми дощами, гуси-лебеді вже давно відлетіли у вирій... Тоді на допомогу Івасику прийшла лісникова дочка Оленка. Вона показала йому в лісі чарівний колодязь. У ньому немає води, але якщо стати точно в центрі його квадратного дна і чітко промовити назву місця, куди хочеш потрапити, то миттєво опинишся, де побажаєш. Знайдіть відстань від центра квадратного колодязя до його стінки, якщо його периметр 8 м.
Може, у когось є зауваження? Запитання?
Отже, прошу голову тендерної комісії оголосити бали, отримані геометричними акціонерними товариствами за презентації.
Тендерна комісія оголошує результати, які вчитель заносить в таблицю.
Дякую. Отже, товариство «Паралелограм» отримує __ геометричних одиниць, товариство «Прямокутник» – __ г.о., товариство «Ромб» – __ г.о., товариство «Квадрат» – __ г.о.
Молодці! Усі добре попрацювали над своїми проектами.
ІІІ. Практичне застосування знань, умінь і навичок.
Тестування геометричних акціонерних товариств (метод мозкового штурму).
Члени акціонерного товариства повинні бути мобільними, швидко орієнтуватися у фінансовій ситуації, вміти працювати злагодженим колективом для досягнення єдиної мети. Тому я пропоную вам тест, який дозволить визначити вашу готовність до швидкого реагування. Питання тесту розділені на 3 блоки. Кожне запитання І блоку оцінюється в 10 г.о., ІІ блоку – в 20 г.о., ІІІ – у 30 г.о. При чому геометричне товариство, яке першим правильно впорається з тестом, отримає бонус – 20 г.о. Максимальний час на обмірковування тесту – 10 хвилин. Бажаю успіху!
Тест
І блок
1. У паралелограмі АВСD діагоналі перетинаються в точці О, АС=6 см. Знайдіть АО.
а) 6 см; б) 5 см; в) 3 см; г) інша відповідь.
2. У прямокутнику МNPK діагоналі перетинаються в точці О, МP=7 см. Знайдіть KN.
а) 7 см; б) 3,5 см; в) 14 см; г) інша відповідь.
3. У ромбі АВСD діагоналі перетинаються в точці О, кут А=100 градусів. Знайдіть кут ВАО.
а) 80 градусів; б) 50 градусів; в) 40 градусів; г) інша відповідь.
ІІ блок
4. Чому дорівнюють кути, утворені діагоналлю квадрата з його сторонами?
а) 90 градусів; б) 60 градусів; в) 45 градусів; г) інша відповідь.
5. У ромбі МNPK діагоналі перетинаються в точці О, кут М=80 градусів. Визначте кути трикутника МКО.
а) 45, 45 і 90 градусів; б) 30, 60 і 90 градусів; в) 40, 50 і 90 градусів; г) інша відповідь.
6. Визначте кути паралелограма, якщо вони відносяться як 2:7.
а) 20, 160, 20, 160 градусів; б) 40, 140, 40, 140 градусів; в) 80, 100, 80, 100 градусів; г) інша відповідь.
ІІІ блок
7. Периметр квадрата дорівнює 24 см. Знайдіть довжину його сторони.
а) 12 см; б) 4 см; в) 6 см; г) інша відповідь.
8. Сторони паралелограма відносяться як 9:4. Знайдіть його периметр, якщо різниця цих сторін 15 см.
а) 78 см; б) 39 см; в) 130 см; г) інша відповідь.
9. Бісектриса кута А прямокутника АВСD ділить сторону ВС на відрізки 5 см і 4 см. Яким може бути периметр прямокутника?
а) 26 см або 24 см; б) 26 або 28 см; в) 28 см або 30 см; г) інша відповідь.
Підведення підсумків тестування (таблиця).
Розгляд допущених учнями помилок і видача зароблених товариствами «грошей».
Відповіді до тесту (слайд).
ІV. Підведення підсумків тендера.
Отже, підведемо підсумки тендера. Найбільшу кількість грошей заробили члени геометричного акціонерного товариства «____________» – ___ г.о.
Тож вітаємо переможців. Тепер ми зможемо мандрувати в Країну Геометрію на/за допомогою _____________ (транспортний засіб).
Оцінювання.
Лідери кожного товариства отримують відмінні оцінки: команда-переможець 12 балів, друге і третє місця – по 11 балів, четверте місце – 10 балів. Крім того, після уроку члени товариств можуть розділити зароблені гроші між собою еквівалентно до вкладу, який зробив кожен учень для спільної перемоги. Ці гроші можна обміняти на оцінку на наступному уроці. Наприклад, 70 г.о. – 7 балів, 90 г.о. – 9 балів і т.д.
Обговорення очікуваних результатів.
V. Домашнє завдання.
Чи готові ви до контрольної роботи? Вдома ви матимете змогу розв’язати домашню контрольну роботу, примірники якої візьмете на перерві на вчительському столі. І, сподіваюсь, це допоможе вам у підготовці до контрольної роботи.
1. У ромбі ABCD діагоналі перетинаються в т.О, кут С дорівнює 80 градусів. Визначте кути трикутника ВСО.
2. Різниця сторін паралелограма дорівнює 4 см, а його периметр – 16 см. Знайдіть сторони паралелограма.
3. Кут між діагоналями прямокутника дорівнює 60 градусів. Менша його сторона дорівнює 5 см. Знайдіть довжини діагоналей прямокутника.
VІ. Рефлексія.
Пропоную вам закінчити речення:
на уроці мені сподобалося…
найбільше мені запам’яталося…
під час роботи над проектом, ми подолали такі труднощі: …
мені сподобалося працювати в групі, тому що…
група досягла успіхів завдяки…
Comments